Sezonowanie jachtu na Mazurach

Techniczne przepisy nadzoru technicznego nad jachtami zawierają wiele szczegółowych zaleceń, warunków, wymagań, nakazów, jak i norm oraz receptur. Ważne jest, aby od samego początku sezonowanie jachtu było wykonywane odpowiednio i rozsądnie.

Drewno na jacht – Tigerwood

Sezonowanie powłok powinno się w pierwszej kolejności zacząć od wyboru drewna budulcowego łodzi. Jachty można budować właściwie z każdego rodzaju drewna, natomiast warto wspomnieć o drewnie tygrysim, które pojawiło się na rynku polskim niedawno, bo dopiero kilka lat temu. Drewno tego rodzaju jest aż o 40% twardsze od naszego dębu. Dodatkowo ze względu na gęstość między słojami oraz przeplatane słoje, drewno tygrysie jest trudnoobrabialne, ponieważ tępi szybko narzędzia. Obrabia się zatem stopniowo, stosując małe głębokości skrawania. Drewno tygrysie jest mniej znanym drewnem niż inne drewna egzotyczne. Z tego też powodu jest ono bardzo cenione w procesie sezonowania powłok.

Sezonowanie jachtu – malowanie powłok

Drugim krokiem związanym z sezonowaniem powłok jest malowanie jachtu, które powinno się zacząć od odpowiedniego doboru farb. Powinny być one dobrane stosowanie do jednostki, podłoża, oczekiwanej trwałości zabezpieczenia, a także wymagań dotyczących wyglądu, koloru oraz tekstury powłoki.

Należy pamiętać, że farba jachtowa sama w sobie jest półproduktem w rękach wykonawcy, dlatego dobór wysokiej jakości materiałów nie zapewni powodzenia w odpowiednim sezonowaniu powłok. Istotne jest jednak, aby była ona również dobrana do możliwości aplikacyjnych wykonawcy. Dodatkowo podłoże powinno być odpowiednio przygotowane przed naniesieniem powłok malarskich. Ważne jest, aby wykorzystywać również odpowiednie narzędzia i materiały pomocnicze, takie jak cleanery, rozcieńczalniki, uszczelnienia oraz szpachlówki).

Należy również pamiętać o zachowaniu odpowiednich warunków aplikacji w procesie sezonowania powłok zalecanych przez producenta farb jachtowych.